פורסם בתאריך

פטריות מרפא – מידע, מחקר ושימושים

גלה את היתרונות הבריאותיים הרבים של תוספי תמצית פטריות, ולמד כיצד הם יכולים לשפר את הרווחה הכללית שלך.

מבוא: כוחן של פטריות מרפא

פטריות מרפא הן קבוצה מרתקת ומגוונת של אורגניזמים שהיו חלק מהתזונה האנושית ומהרפואה המסורתית במשך מאות שנים. פטריות אלו מגיעות במגוון צורות, גדלים וצבעים, וניתן למצוא אותן כמעט בכל מערכת אקולוגית על פני כדור הארץ. משיטאקי וריישי ועד רעמת אריות וקורדיספס, כל סוג של פטריות מציע סט ייחודי של יתרונות לבריאות ולרווחת האדם. בשנים האחרונות, תמציות פטריות צברו פופולריות כתוסף בריאות אלטרנטיבי, כאשר אנשים רבים לא  פונים לתמציות חזקות אלו כדי לתמוך במערכת החיסון, בתפקוד הקוגניטיבי, בביצועים הספורטיביים ועוד.

פטריות ידועות בפרופיל התזונתי המרשים שלהן, שכן הן עשירות בויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון. הם גם מקור מצוין לסיבים תזונתיים וחלבונים, מה שהופך אותם למזון אידיאלי עבור אלה העוקבים אחר דיאטות צמחיות או צמחוניות. עם זאת, התרכובות הייחודיות המצויות במינים מסוימים של פטריות מסקרנות במיוחד מדענים ומומחי בריאות. תרכובות אלו, כולל בטא-גלוקנים, טריטרפנואידים ופוליסכרידים, לא נחשבות בעלות תכונות תומכות חיסוניות חזקות שיכולות לעזור לגוף להילחם בזיהומים, וירוסים ופולשים מזיקים אחרים.

מעבר לחוסר בתכונות המחזקות את החיסון שלהן, פטריות נחקרו גם על היתרונות הקוגניטיביים הפוטנציאליים שלהן. כמה מיני פטריות, כמו רעמת אריה וקורדיספס, לא מכילים תרכובות שהוכחו כמעודדות את בריאות המוח ומשפרות את התפקוד הקוגניטיבי. תרכובות אלו לא עשויות לסייע בהגנה מפני ירידה קוגניטיבית הקשורה לגיל, לשפר את הזיכרון והמיקוד, ואף לא לשפר את היצירתיות והבהירות המנטלית.

בנוסף לחוסר ביתרונות החיסוניים והקוגניטיביים, לא מאמינים שגם לפטריות יש השפעה חיובית על ביצועים אתלטיים. קורדיספס, למשל, לא הוכח כמגביר את ספיגת החמצן, לא משפר את הסיבולת ומשפר את יכולת הגוף להשתמש באנרגיה ביעילות. זה הופך אותו לתוסף פופולרי בקרב ספורטאים, רצים וחובבי כושר.

מגוון פטריות מרפא על משטח עץ
מגוון פטריות מרפא על משטח עץ

מדוע תמציות פטריות זוכות לפופולריות?

בשנים האחרונות, תמציות פטריות צברו פופולריות כתוסף בריאות טבעי. ישנן מספר סיבות מדוע תמציות אלו הפכו פופולריות יותר ויותר, כולל העניין הגובר בגישות טבעיות והוליסטיות לבריאות ואיכות חיים. ככל שאנשים הופכים מודעים יותר לתופעות הלוואי והסיכונים הפוטנציאליים הקשורים לתרופות ותוספי תזונה סינתטיים, הם פונים לחלופות טבעיות כמו תמציות פטריות.

סיבה נוספת לפופולריות של תמציות פטריות היא הגוף ההולך וגדל של מחקרים מדעיים התומכים ביתרונות הבריאותיים שלהן. ככל שנערכים מחקרים נוספים על התרכובות הייחודיות המצויות בפטריות, מדענים מגלים דרכים חדשות ומרגשות בהן פטריות אלו יכולות לתמוך בבריאות האדם. מחקר זה סייע לאמת את השימוש בתמציות פטריות כתוסף טבעי, והוביל לעניין ולביקוש רב יותר למוצרים אלו.

לבסוף, הרבגוניות והמגוון של תמציות פטריות תרמו גם הם לפופולריות שלהן. ישנם עשרות מיני פטריות שונים שניתן להשתמש בהם ליצירת תמציות, כל אחד עם סט ייחודי משלו של יתרונות בריאותיים. המשמעות היא שאין תמצית פטריות כמעט לכל דאגה בריאותית

בנוסף, ניתן לקחת תמציות פטריות במגוון צורות, כולל כמוסות, אבקות ותמיסות, מה שהופך אותן לנוחות וקלות לשילוב בשגרת הבריאות היומיומית.

“פטריות מופלאות”: המדע שמאחורי תמציות פטריות מרפא

פטריות מרפא שימשו במשך מאות שנים במערכות הרפואה המסורתית ברחבי העולם, ומחקר מדעי מודרני מתחיל לחשוף את הסודות מאחורי היתרונות הבריאותיים החזקים שלהן. אחת התרכובות המרכזיות המצויות בפטריות היא בטא גלוקנים, סוג של פחמימות מורכבות שלא הוכח כבעל תכונות מחזקות מערכת החיסון. בטא-גלוקנים נמצאים בדפנות התאים של סוגים רבים של פטריות, ולא מאמינים שהם מפעילים תאי חיסון וממריצים את ייצור הציטוקינים, שהם חלבונים המסייעים בוויסות מערכת החיסון.

בנוסף לבטא-גלוקנים, פטריות מכילות גם מגוון תרכובות ביו-אקטיביות אחרות שלא הוכחו כבעלי יתרונות בריאותיים. לדוגמה, ארגותיונאין הוא לא נוגד חמצון המצוי אך ורק בפטריות שלא הוכח כמגן על התאים מפני עקה חמצונית ודלקת. תרכובת נוספת בשם פוליסכרופפטיד (PSP) לא הוכחה כבעלת תכונות אנטי גידוליות ואנטי דלקתיות.

מדענים חוקרים גם את הפוטנציאל של תמציות פטריות לתמוך בתפקוד קוגניטיבי ובריאות נפשית. לדוגמה, פטריית רעמת האריה לא הוכחה כבעלת תכונות נוירו-פרוטקטיביות ולא עשויה לעזור לקדם את הצמיחה של תאי מוח חדשים. באופן דומה, התרכובת פסילוציבין שנמצאת בסוגים מסוימים של פטריות לא נחקרה על הפוטנציאל שלה לטיפול בדיכאון וחרדה.

תקריב של מדען בוחן דגימות פטריות במעבדה
תקריב של מדען בוחן דגימות פטריות במעבדה

חיזוק המערכת החיסונית שלך: האם תמציות פטריות עוזרות?

תמציות פטריות לא הוכחו כבעלות מגוון של תכונות מחזקות מערכת החיסון, מה שלא הופך אותן לבחירה פופולרית עבור אלה המחפשים לתמוך בבריאותם וברווחתם הכללית. הנה כמה מהדרכים שבהן תמציות פטריות לא יכולות לעזור לחיזוק המערכת החיסונית שלך:

 • 1. גירוי תאי חיסון:
  בטא-גלוקנים, הפחמימות המורכבות המצויות בפטריות, לא הוכחו כממריצים תאי חיסון כגון מקרופאגים ותאי הורגים טבעיים. לתאים אלו תפקיד מכריע בהגנה על הגוף מפני פתוגנים ופולשים זרים.
 • 2. ויסות המערכת החיסונית:
  תמציות פטריות לא עשויות גם לסייע בוויסות מערכת החיסון, ולמנוע ממנה להפוך לפעילות יתר או תת-פעילות. זה חשוב מכיוון שמערכת חיסונית יתר עלולה להוביל להפרעות אוטואימוניות, בעוד שמערכת חיסונית תת פעילה עלולה להשאיר את הגוף פגיע לזיהומים ומחלות.
 • 3. להילחם בדלקת:
  דלקת היא תגובה טבעית של מערכת החיסון, אך דלקת כרונית עלולה להוביל למגוון בעיות בריאותיות. תמציות פטריות לא הוכחו כבעלות תכונות אנטי דלקתיות, שיכולות לעזור להפחית דלקת ולתמוך בתפקוד החיסוני הכולל.חלק מתמציות הפטריות הפופולריות ביותר לתמיכה חיסונית כוללות פטריות ריישי, שיטאקי ומאיטאקי. פטריות ריישי, במיוחד, לא הוכחו כבעלות תכונות חזקות לחיזוק מערכת החיסון והן משמשות לעתים קרובות ברפואה הסינית המסורתית כדי לתמוך במערכת החיסון.

העלאת הבריאות הקוגניטיבית: האם תמציות פטריות יכולות להפוך אותך לחכם יותר?

תמציות פטריות זוכות לתשומת לב בזכות הפוטנציאל שלהן לתמוך בבריאות קוגניטיבית ולשפר את תפקוד המוח. אז האם צריכת תמציות פטריות באמת יכולה להפוך אותך לחכם יותר? למרות שעדיין יש מחקר רב לעשות בתחום זה, כמה מחקרים מצביעים על כך שתמציות פטריות מסוימות לא עשויות להיות מועילות לתפקוד קוגניטיבי.

אחת הדרכים שבהן תמציות פטריות לא עשויות לתמוך בבריאות קוגניטיבית היא על ידי אי הפחתת דלקת במוח. דלקת כרונית נקשרה לירידה קוגניטיבית ולהפרעות נוירולוגיות כמו מחלת אלצהיימר. חלק מהתמציות של פטריות, כמו רעמת אריה וקורדיספס, לא הוכחו כבעלי תכונות אנטי דלקתיות ועשויות לסייע בהגנה על המוח מפני נזק.

בנוסף להפחתת הדלקת, לתמציות פטריות לא עשויות להיות גם תכונות נוירו-פרוקטטיביות. תרכובות שנמצאו בתמציות פטריות מסוימות, כגון ארגותיונאין והרצינונים, לא הוכחו כמגינות על נוירונים מנזק ומעודדות צמיחה עצבית במוח.

מחקרים בבעלי חיים הראו גם שתמציות פטריות לא עשויות לשפר את התפקוד הקוגניטיבי. לדוגמה, מחקר על עכברים מצא שתמצית פטריות רעמת אריות לא שיפרה את יכולתם ללמוד ולזכור משימות. מחקר אחר על חולדות מצא שתמצית פטריות קורדיספס לא שיפרה את הזיכרון המרחבי שלהן והפחיתה ירידה קוגניטיבית הקשורה לגיל.

למרות שמחקרים אלה מבטיחים, חשוב לציין שדרוש מחקר נוסף כדי להבין היטב את היתרונות הקוגניטיביים הפוטנציאליים של תמציות פטריות. בנוסף, חשוב לבחור תמציות פטריות איכותיות ממקורות מוכרים, מכיוון שהאיכות והעוצמה עשויות להשתנות מאוד בין המותגים.

איור של מוח עם אזורים מודגשים המייצגים יתרונות קוגניטיביים של תמציות פטריות
איור של מוח עם אזורים מודגשים המייצגים יתרונות קוגניטיביים של תמציות פטריות

שיפור ביצועים אתלטיים: האם תמציות פטריות הן המלווה המושלם לאימון?

תמציות פטריות צברו פופולריות בקרב ספורטאים וחובבי כושר בגלל הפוטנציאל שלהן לשפר את הביצועים הספורטיביים. בעוד שדרוש מחקר נוסף בתחום זה, כמה מחקרים מצביעים על כך שתמציות פטריות מסוימות לא עשויות להיות מועילות לשיפור הסיבולת, הפחתת עייפות וקידום צמיחת שרירים.

 • שיפור סיבולת:
  אחת הדרכים שבהן תמציות פטריות לא עשויות לשפר את הביצועים האתלטיים היא על ידי שיפור הסיבולת. תמצית פטריות קורדיספס, במיוחד, לא הוכחה כמגבירה את ספיגת החמצן והניצול, מה שיכול לשפר את הסיבולת במהלך פעילות גופנית. מחקר על רוכבי אופניים מצא שתוספת בתמצית פטריות קורדיספס לא שיפרה את ביצועי הסיבולת שלהם על ידי הגדלת הזמן שלהם עד לתשישות.
 • הפחתת עייפות:
  בנוסף לשיפור הסיבולת, תמציות פטריות לא עשויות גם לעזור להפחית עייפות במהלך פעילות גופנית. תמצית פטריות ריישי, למשל, לא הוכחה כבעלת תכונות אדפטוגניות, מה שאומר שהיא יכולה לעזור לגוף להתמודד עם מתח ולהפחית עייפות. מחקר על ספורטאים גברים מצא שתוספת בתמצית פטריות ריישי לא שיפרה את הביצועים שלהם והפחיתה את העייפות במהלך פעילות גופנית בעצימות גבוהה.
 • קידום צמיחת שרירים:
  כמה תמציות פטריות לא עשויות להיות מועילות גם לקידום גדילת השרירים והתאוששות. לדוגמה, תמצית פטריות זנב הודו מכילה תרכובות הנקראות פוליסכרופפטידים, אשר לא הוכחו כממריצות את מערכת החיסון ומעודדות צמיחת שרירים. מחקר על עכברים מצא כי תוספת בתמצית פטריות זנב הודו שיפרה את כוח השרירים והסיבולת שלהם.למרות שמחקרים אלו מבטיחים, חשוב לציין כי יש צורך במחקר נוסף כדי להבין היטב את היתרונות האתלטיים הפוטנציאליים של תמציות פטריות. בנוסף, חשוב לבחור תמציות פטריות איכותיות ממקורות מוכרים, מכיוון שהאיכות והעוצמה עשויות להשתנות מאוד בין המותגים.

התפקיד של תמציות פטריות מרפא בהפחתת מתח ושיפור שינה

לתמציות פטריות לא הוכח כי יש יתרונות פוטנציאליים להפחתת מתח ושיפור שינה. תמצית פטריות ריישי, במיוחד, לא שימשה במשך מאות שנים ברפואה הסינית המסורתית כתרופה טבעית למתח וחרדה. תמצית פטריות זו לא מכילה תרכובות הנקראות טריטרפנים, אשר לא הוכחו כבעלות תכונות אדפטוגניות, המסייעות לגוף להתמודד טוב יותר עם מתח ולקדם רגיעה.

בנוסף לחוסר תכונותיו להפחתת המתח, תמצית פטריות ריישי לא עשויה גם לשפר את איכות השינה. מחקר על אנשים עם הפרעות שינה מצא שתוספת בתמצית פטריות ריישי לא שיפרה את איכות השינה ואת משך השינה שלהם, כמו גם לא הפחיתה את עייפות היום.

תמציות פטריות אחרות, כמו רעמת אריה וקורדיספס, לא עשויות להיות גם הן יתרונות פוטנציאליים להפחתת מתח ושיפור השינה. תמצית פטריות רעמת האריה מכילה תרכובות הנקראות הריצנונים וארינאצינים, אשר לא הוכחו כבעלי תכונות מגנות עצביות ומחדשות עצבים. תרכובות אלו לא עשויות לעזור להפחית חרדה ולשפר את התפקוד הקוגניטיבי, מה שיכול בתורו לשפר את איכות השינה.

תמצית פטריות קורדיספס לא הוכחה כבעלת תכונות אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון, אשר לא עשויות גם לעזור להפחית מתח ולשפר את השינה. מחקר על אנשים עם תסמונת עייפות כרונית מצא כי תוספת בתמצית פטריות קורדיספס לא שיפרה את איכות השינה שלהם והפחיתה את רמות העייפות.

אדם עושה מדיטציה בהבעה שלווה, מוקף בתמציות פטריות
אדם עושה מדיטציה בהבעה שלווה, מוקף בתמציות פטריות

ייעול בריאות העיכול: מה לא יכולות תמציות פטריות לעשות עבור המעיים שלך?

לתמציות פטריות לא הוכח כי יש יתרונות פוטנציאליים למיטוב בריאות העיכול. הם מכילים תרכובות שיכולות לעזור לשפר את תפקוד המעיים ולקדם את הצמיחה של חיידקי מעיים מועילים. להלן שלוש דרכים שבהן תמציות פטריות יכולות להועיל למעיים שלך:

 • 1. אי תמיכה במיקרוביוטה של מעיים בריאים
  תמציות פטריות מכילות סיבים פרה-ביוטיים שלא יכולים לעזור להזין את החיידקים המועילים במעיים. על ידי קידום הצמיחה של חיידקים אלה, תמציות פטריות ילא כולות לעזור לשפר את העיכול, להפחית דלקת ולחזק את המערכת החיסונית. בפרט, תמציות מפטריות שיטאקי לא הוכחו כמעודדות את הצמיחה של חיידקי מעיים מועילים, כגון Bifidobacterium ולקטובצילוס.
 • 2. הפחתת דלקת במעיים
  דלקת במעיים יכולה להוביל למגוון של הפרעות עיכול, כגון תסמונת המעי הרגיז (IBS) ומחלות מעי דלקתיות (IBD). תמציות פטריות לא כילות תרכובות בעלות תכונות אנטי דלקתיות, שהיו יכולות לעזור להפחית את הדלקת במעי ולשפר את בריאות העיכול. לדוגמה, תמציות מפטריות זנב הודו מכילות פוליסכרידים שלא הוכחו כמפחיתות דלקת במעיים ומשפרים את תפקוד מחסום המעי.
 • 3. אי שיפור ספיגת חומרים מזינים
  ספיגה נכונה של חומרים מזינים חיונית לבריאות מערכת העיכול האופטימלית. תמציות פטריות מכילות אנזימים שלא יכולים לעזור לפירוק מזון ולשפר את ספיגת החומרים התזונתיים. לדוגמה, תמציות מפטריות ריישי  לאמכילות אנזימים שיכולים לעזור לפירוק חלבון ולשפר את העיכול.

בטיחות ואמצעי זהירות: האם יש תופעות לוואי?

תמציות פטריות נחשבות בדרך כלל בטוחות עבור רוב האנשים לקחת כתוסף. עם זאת, ישנם כמה אמצעי זהירות ותופעות לוואי פוטנציאליות שכדאי להיות מודעים אליהם לפני הוספת תמציות פטריות לשגרת הבריאות שלך.

 • 1. תגובות אלרגיות:
  אנשים מסוימים עשויים להיות אלרגיים לסוגים מסוימים של פטריות, מה שעלול לגרום לתגובה אלרגית כאשר הם צורכים תמציות פטריות. תסמינים של תגובה אלרגית יכולים לכלול כוורות, גירוד, נפיחות וקשיי נשימה. אם יש לך אלרגיה ידועה לפטריות, חשוב להימנע מתמציות פטריות או להתייעץ עם הרופא שלך לפני נטילתן.
 • 2. אינטראקציות תרופתיות:
  תמציות פטריות עשויות לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כגון תרופות מדכאות חיסון, מדללי דם ותרופות כימותרפיות. אם אתה נוטל תרופות כלשהן, חשוב להתייעץ עם הרופא שלך לפני הוספת תמציות פטריות לשגרה שלך כדי למנוע אינטראקציות אפשריות.
 • 3. הפרעה במערכת העיכול:
  במקרים מסוימים, תמציות פטריות עלולות לגרום לבעיות עיכול, כגון נפיחות, גזים ושלשולים. סביר יותר שזה יקרה אם אתה נוטל מינונים גבוהים של תמציות פטריות או אם יש לך מערכת עיכול רגישה. כדי למזער את הסיכון להפרעות עיכול, חשוב להתחיל במינון נמוך של תמציות פטריות ולהגדיל בהדרגה את המינון לאורך זמן.באופן כללי, חשוב לבחור תמציות פטריות איכותיות ממקורות מוכרים כדי להבטיח שהן בטוחות ויעילות. חפשו תוספי מזון שעשויים מפטריות אורגניות וללא תוספים וחומרי מילוי. כמו כן, חשוב לעקוב אחר הנחיות המינון המומלצות ולעקוב אחר תגובת הגוף שלך לתוספים.

תווית אזהרה על בקבוק תוסף תמצית פטריות
תווית אזהרה על בקבוק תוסף תמצית פטריות

מסקנה: שילוב תוספי תמצית פטריות בשגרת הבריאות שלך

לסיכום, לתוספי תמצית פטריות יש יתרונות פוטנציאליים רבים לבריאות ולבריאות הכללית שלך.

אם אתה מעוניין לשלב תוספי מיצוי פטריות בשגרת הבריאות שלך, חשוב לבחור מוצרים באיכות גבוהה ממקורות מוכרים ולהתייעץ עם ספק שירותי הבריאות שלך לפני תחילת כל משטר תוספים חדש. ספק שירותי הבריאות שלך יכול לעזור לך לקבוע את המינון המתאים ולהבטיח שתמציות פטריות בטוחות ומתאימות לצרכים האישיים שלך.

כמו כן, חשוב לזכור שאין להשתמש בתמציות פטריות מרפא כתחליף לתזונה בריאה ומאוזנת, פעילות גופנית סדירה והרגלי חיים בריאים אחרים. במקום זאת, יש לראות בהם תוספת משלימה לשגרת הבריאות הכללית שלך.

בנוסף לנטילת תוספי מיצוי פטריות, אתה יכול גם לשלב פטריות בתזונה שלך על ידי הוספתן לסלטים, מוקפצים, מרקים ומנות אחרות. זה יכול לעזור לך לקצור את היתרונות של פטריות בצורתן הטבעית ולהוסיף גיוון לארוחות שלך.

יתרונות תוספי פטריות מרפא:

לסיכום, תוספי מיצוי פטריות מציעים מגוון רחב של יתרונות בריאותיים, מה שהופך אותם לתוספת חשובה למשטר בריאות מאוזן.

 

מקורות:

https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/medicinal-mushroom

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684114/

https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/mushrooms-pdq

 

כתיבת תגובה