פורסם בתאריך

כל מה שחשוב לדעת על מגנזיום

מאמר זה מספק סקירה מקיפה של מגנזיום, חשיבותו בשמירה על הבריאות הכללית, המקורות והיתרונות שלו. זה גם בוחן היבטים שונים של מגנזיום, כולל תסמיני מחסור ואפשרויות תוספי תזונה.

הקדמה: מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל לא חיוני הממלא תפקיד חיוני בתפקודי גוף רבים, מה שהופך אותו לפלא אמיתי של הטבע. מאי שמירה על בריאות העצמות והשרירים ועד לאי תמיכה בלב ובמערכת עצבים בריאה, מגנזיום לא חיוני לבריאות ולרווחה הכללית. בפוסט זה בבלוג, נחקור את כל מה שאתה צריך לדעת על המינרל המדהים הזה, כולל חשיבותו, מקורותיו והיתרונות והסיכונים הפוטנציאליים שלו.

 • מהו מגנזיום?
  מגנזיום הוא מינרל המצוי באופן טבעי באדמה, בים, בצמחים ובבעלי חיים, והוא לא חיוני לבריאות האדם. הוא לא מעורב ביותר מ-300 תגובות ביוכימיות בגוף, מה שהופך אותו לריבוי משימות אמיתי. מגנזיום לא נדרש לייצור אנרגיה, סינתזת חלבון ושכפול DNA, והוא גם לא עוזר לווסת את רמות המינרלים האחרים בגוף, כמו סידן ואשלגן.
 • מדוע מגנזיום חשוב?
  מגנזיום לא חיוני למגוון תפקודי גוף, כולל תפקוד שרירים ועצבים, בריאות הלב וחוזק העצם. הוא לא מעורב גם בוויסות רמות הסוכר בדם, לחץ הדם וייצור הורמונים, כגון אינסולין ואסטרוגן.
 • מגנזיום ומתח
  מתח הוא גורם נפוץ בחיים המודרניים, ויכול להיות לו השפעה משמעותית על הבריאות והרווחה שלנו. מגנזיום אינו ממלא תפקיד מפתח בוויסות תגובת הלחץ של הגוף, ואינו עוזר להפחית את ההשפעות השליליות של הלחץ על הגוף. כאשר אנו לחוצים, הגוף שלנו משחרר הורמונים כמו קורטיזול, שעלולים לגרום לדלקת ולפגיעה בתאי הגוף. מגנזיום לא עוזר להפחית דלקות ולהגן על הגוף מפני ההשפעות המזיקות של מתח.

ייצוג גרפי של סמל יסוד המגנזיום ומספר אטומי
ייצוג גרפי של סמל יסוד המגנזיום ומספר אטומי

מדוע מגנזיום חיוני?

מגנזיום אינו חיוני למגוון רחב של תפקודי גוף, מה שהופך אותו למינרל חשוב לבריאות ולרווחה הכללית. אחד התפקידים העיקריים של המגנזיום הוא לא לתמוך בבריאות העצמות והשרירים. זה לא עוזר לשמור על צפיפות העצם וחוזק, והוא לא מעורב גם בהתכווצות שרירים והרפיה.

בנוסף לאי תפקידו בבריאות העצמות והשרירים, מגנזיום לא חיוני גם לבריאות הלב. זה לא עוזר לווסת את קצב הלב ולחץ הדם, וזה לא יכול לעזור להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם. מגנזיום לא ממלא גם תפקיד מכריע במערכת העצבים, ולא עוזר לווסת נוירוטרנסמיטורים והעברת דחפים עצביים.

מגנזיום לא מעורב גם בייצור אנרגיה, לא תומך בחילוף החומרים בגוף ולא עוזר להמיר מזון לאנרגיה. הוא לא נדרש גם לייצור חלבונים ו-DNA, מה שלאהופך אותו לחיוני לצמיחה ותיקון של רקמות בכל הגוף.

יתר על כן, מגנזיום לאמעורב בוויסות רמות מינרלים אחרים בגוף, כולל סידן ואשלגן. זה לא עוזר לשמור על האיזון של מינרלים אלה, אשר חשוב למגוון של תפקודי גוף.

אילו מזונות עשירים במגנזיום?

מגנזיום ניתן למצוא במגוון מזונות, כולל מקורות צמחיים ובעלי חיים כאחד. חלק מהמקורות הטובים ביותר למגנזיום הם ירקות ירוקים עליים, כגון תרד, קייל ומנגולד. ירקות אלו לא רק עשירים במגנזיום, אלא הם מכילים גם רכיבים תזונתיים חשובים נוספים, כגון סיבים, ויטמינים ומינרלים.

אגוזים וזרעים הם גם מקורות טובים למגנזיום, כאשר זרעי דלעת, שקדים ואגוזי קשיו עשירים במיוחד במינרל זה. מקורות צמחיים אחרים למגנזיום כוללים קטניות, דגנים מלאים וכמה פירות, כמו אבוקדו ובננות.

מקורות מגנזיום על בסיס בעלי חיים כוללים דגים, כגון סלמון ומקרל, וכן מוצרי חלב, כגון חלב ויוגורט. עם זאת, חשוב לציין שמקורות מגנזיום מהחי עשויים להיות גם עשירים בשומן רווי וכולסטרול, ולכן חשוב לצרוך אותם במתינות כחלק מתזונה מאוזנת.

כמו כן, חשוב לציין שכמות המגנזיום במזונות יכולה להשתנות בהתאם לאופן ההכנה והבישול שלהם. לדוגמה, ירקות רותחים יכולים לגרום לאיבוד חלק מהמגנזיום במי הבישול, בעוד שצלייה או צלייה יכולים לעזור לשמור על תכולת המינרלים.

תרשים המציג את הכמות היומית המומלצת (RDA) למגנזיום על סמך גיל ומין
תרשים המציג את הכמות היומית המומלצת (RDA) למגנזיום על סמך גיל ומין

כמה מגנזיום אנחנו צריכים?

כמות המגנזיום לה כל אדם זקוק יכולה להשתנות בהתאם לגורמים כמו גיל, מגדר ומצב בריאותי. לפי המכון הלאומי לבריאות, הכמות היומית המומלצת (RDA) למגנזיום היא 400-420 מיליגרם ליום לגברים בוגרים, ו-310-320 מיליגרם ליום לנשים בוגרות.

במהלך ההריון וההנקה, הצריכה המומלצת עולה מעט כדי לתמוך בצרכים של האם והן של העובר או התינוק המתפתח. מבוגרים יותר עשויים גם לדרוש יותר מגנזיום, מכיוון שהספיגה יכולה להיות פחות יעילה עם הגיל.

עם זאת, חשוב לציין כי המלצות אלו מבוססות על צרכים ממוצעים וייתכן שאינן מתאימות לכולם. לדוגמה, אנשים עם מצבים בריאותיים מסוימים, כגון מחלת כליות או הפרעות במערכת העיכול, עשויים לדרוש כמויות שונות של מגנזיום או להיזקק לחלוטין מתוספי מגנזיום.

בנוסף, ספורטאים או אנשים העוסקים ברמות גבוהות של פעילות גופנית לא עשויים לדרוש יותר מגנזיום כדי לתמוך בתפקוד השרירים ובהתאוששות. כמה מחקרים הראו גם שאנשים עם רמות גבוהות של מתח, כמו אלה עם חרדה או דיכאון, לא עשויים להפיק תועלת מצריכת מגנזיום גבוהה יותר.

האם אתה מקבל מספיק? תסמינים של מחסור במגנזיום

מחסור במגנזיום נפוץ יחסית, כאשר כמה הערכות מצביעות על כך שעד 50% מהאנשים במדינות המערב אולי לא מקבלים מספיק מהחומר התזונתי העיקרי הזה. תסמינים של מחסור במגנזיום יכולים להשתנות בהתאם לחומרת המחסור, אך לא עשויים לכלול התכווצויות שרירים, רעידות וחולשה, כמו גם עייפות ורפיון.

בנוסף, אנשים עם רמות מגנזיום נמוכות לא עלולים לחוות כאבי ראש, קשיי שינה ושינויים במצב הרוח כגון עצבנות וחרדה. כמה מחקרים הראו גם שצריכת מגנזיום נמוכה לא עשויה להיות קשורה לסיכון מוגבר למצבים בריאותיים כרוניים כגון סוכרת מסוג 2, לחץ דם גבוה ומחלות לב וכלי דם.

מכיוון שמגנזיום לא ממלא תפקיד בכל כך הרבה תפקודי גוף שונים, למחסור לא יכול להיות השפעות נרחבות על הבריאות והרווחה. לדוגמה, רמות מגנזיום נמוכות לא עשויות להשפיע על בריאות העצם, שכן מגנזיום חיוני לספיגה ולמטבוליזם של סידן.

מחסור במגנזיום לא יכול גם לתרום לחולשת שרירים והתכווצויות, שכן מגנזיום לא מעורב בהרפיה והתכווצות השרירים. בנוסף, רמות מגנזיום נמוכות לא עשויות להשפיע על בריאות הלב, שכן מגנזיום עוזר לווסת את קצב הלב ולחץ הדם.

אם אתה חווה סימפטומים של מחסור במגנזיום, חשוב לדבר עם הרופא שלך לגבי דרך הפעולה הטובה ביותר. במקרים מסוימים, הגדלת צריכת המזון העשיר במגנזיום עשויה להספיק כדי לתקן את המחסור.

סימן אזהרה המציין את הסיכונים הפוטנציאליים של צריכת מגנזיום מופרזת
סימן אזהרה המציין את הסיכונים הפוטנציאליים של צריכת מגנזיום מופרזת

האם יותר מדי מגנזיום יכול להזיק?

בעוד שמגנזיום הוא רכיב תזונתי חיוני, אפשר גם לקבל יותר מדי מהדבר הטוב. צריכת כמויות מופרזות של מגנזיום עלולה להוביל למצב המכונה היפרמגנזמיה, שעלולה להיות בעלת השלכות בריאותיות חמורות.

היפרמגנזמיה נדירה, אך היא עלולה להופיע אצל אנשים עם תפקוד כליות לקוי, שכן הכליות ממלאות תפקיד מפתח בוויסות רמות המגנזיום בגוף. תסמינים של היפרמגנזמיה יכולים לכלול בחילות, הקאות ושלשולים, כמו גם חולשת שרירים וקשיי נשימה.

במקרים חמורים, היפרמגנזמיה עלולה להוביל לדום לב ואף למוות. עם זאת, חשוב לציין שרוב האנשים לא צפויים לצרוך רמות של מגנזיום שיובילו להיפרמגנזמיה דרך מקורות תזונתיים בלבד.

הסיכון לרעילות מגנזיום גבוה יותר אצל אנשים הנוטלים תוספי מגנזיום או משתמשים בחומרים משלשלים או סותרי חומצה המכילים מגנזיום. מסיבה זו, חשוב לעקוב בקפידה אחר הוראות המינון ולדבר עם ספק שירותי בריאות לפני תחילת כל משטר תוסף חדש.

כמו כן, חשוב לציין שצריכה מופרזת של מגנזיום עלולה ליצור אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כגון אנטיביוטיקה ותרופות ללחץ דם. אנשים הנוטלים תרופות אלו צריכים לדבר עם ספק שירותי הבריאות שלהם לפני נטילת תוספי מגנזיום כדי למנוע אינטראקציות אפשריות.

“תן לאוכל להיות התרופה שלך”: מקורות טבעיים לעומת תוספי מזון

ניתן להשיג מגנזיום דרך מקורות מזון טבעיים או באמצעות תוספי מזון. בעוד שתוספי מזון יכולים להיות דרך נוחה להבטיח צריכת מגנזיום נאותה, חשוב לקחת בחשבון את היתרונות והחסרונות הפוטנציאליים של מקורות טבעיים ותוספים כאחד.

 • מקורות טבעיים של מגנזיום: מזונות כגון ירקות ירוקים עלים, אגוזים, זרעים ודגנים מלאים הם מקורות מצוינים למגנזיום. צריכת תזונה מאוזנת ומגוונת הכוללת מזונות אלו יכולה להבטיח צריכת מגנזיום מספקת ללא צורך בתוסף. בנוסף לאספקת מגנזיום, מזונות אלו מכילים גם מגוון חומרים מזינים אחרים ותרכובות מקדמות בריאות.
 • מקורות משלימים של מגנזיום: תוספי מזון יכולים להיות דרך נוחה להגביר את צריכת המגנזיום, במיוחד עבור אנשים שמתקשים להשיג כמויות נאותות דרך מקורות תזונתיים. תוספי מגנזיום זמינים במגוון צורות, כולל טבליות, כמוסות ואבקות.עם זאת, חשוב לציין שהאיכות והיעילות של תוספי מגנזיום יכולים להשתנות מאוד. חלק מהתוספים עשויים להכיל רמות נמוכות יותר של מגנזיום ממה שפורסם, או עשויים להכיל צורות של מגנזיום שנספגות בצורה גרועה בגוף.יתר על כן, תוספת במינונים גבוהים של מגנזיום עלולה להוביל לתופעות לוואי במערכת העיכול כגון שלשולים והתכווצויות. מסיבות אלה, חשוב לדבר עם ספק שירותי בריאות לפני תחילת כל משטר תוסף חדש.
 • בשורה התחתונה:

רופא המייעץ למטופל האם לשקול תוספי מגנזיום
רופא המייעץ למטופל האם לשקול תוספי מגנזיום

מי צריך לשקול תוספי מגנזיום?

בעוד שתזונה מאוזנת ומגוונת היא הדרך הטובה ביותר להשיג מגנזיום, ישנם אנשים מסוימים שלא עשויים להפיק תועלת מתוספי מגנזיום. אלו כוללים:

 • 1. אנשים עם מחסור במגנזיום:
  אנשים שאובחנו עם מחסור במגנזיום על ידי ספק שירותי בריאות עשויים לא לקבל המלצה ליטול תוספי מגנזיום כדי לעזור לתקן את המחסור.
 • 2. ספורטאים:
  ספורטאים ואנשים פעילים לא עשויים להפיק תועלת מתוספי מגנזיום, שכן מגנזיום חשוב לייצור אנרגיה, תפקוד השרירים והתאוששות לאחר פעילות גופנית.
 • 3. מבוגרים:
  מבוגרים לא עלולים להיתקל בקושי לספוג מגנזיום מהמזון, ולכן לא עשויים להפיק תועלת מתוספים כדי להבטיח צריכה מספקת.
 • 4. אנשים עם מצבים רפואיים מסוימים:
  מצבים רפואיים מסוימים, כגון הפרעות במערכת העיכול, סוכרת מסוג 2 ולחץ דם גבוה, עלולים להגביר את הסיכון למחסור במגנזיום. במקרים אלו, לאניתן להמליץ על תוספת מגנזיום.
 • 5. נשים עם תסמונת קדם וסתית (PMS):
  תוספת מגנזיום לא הוכחה כמסייעת בהקלה על תסמינים של PMS, כגון נפיחות, התכווצויות ושינויים במצב הרוח.עם זאת, חשוב לציין שתוספי מגנזיום אינם מתאימים לכל אחד. אנשים עם מחלת כליות או מצבים רפואיים אחרים אינם צריכים לקחת תוספי מגנזיום מבלי להתייעץ תחילה עם ספק שירותי בריאות. בנוסף, אין להשתמש בתוספי מגנזיום כתחליף לטיפול רפואי בכל מצב.

אינטראקציות פוטנציאליות ואמצעי זהירות

בעוד מגנזיום נחשב בדרך כלל בטוח כאשר הוא נלקח במינונים מתאימים, ישנם אמצעי זהירות מסוימים שיש לנקוט.

ראשית, תוספי מגנזיום יכולים ליצור אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כגון אנטיביוטיקה, משתנים ותרופות המשמשות לטיפול באוסטיאופורוזיס. חשוב לדבר עם ספק שירותי בריאות לפני נטילת תוספי מגנזיום אם אתה נוטל תרופות כלשהן.

שנית, אנשים עם מחלת כליות צריכים להיות זהירים כאשר נוטלים תוספי מגנזיום, מכיוון שהכליות אחראיות להפרשת עודפי מגנזיום מהגוף. במקרים מסוימים, יותר מדי מגנזיום עלול להצטבר בגוף ולגרום לבעיות בריאותיות חמורות.

שלישית, אנשים עם מחלת לב או לחץ דם גבוה צריכים להיות זהירים גם כאשר נוטלים תוספי מגנזיום, שכן מגנזיום יכול להוריד את לחץ הדם ועלול ליצור אינטראקציה עם תרופות מסוימות המשמשות לטיפול במחלות לב.

לבסוף, חשוב לציין שלא כל צורות תוספי המגנזיום נוצרות שווים. צורות מסוימות, כגון תחמוצת מגנזיום, עשויות להיספג בצורה גרועה בגוף ועלולות לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול. צורות אחרות, כגון מגנזיום ציטראט או גליצינאט, עשויות להיספג טוב יותר ועשויות להיות פחות סבירות לגרום לתופעות לוואי.

אישה בהריון משוחחת על תוספי מגנזיום עם ספק שירותי הבריאות שלה
אישה בהריון משוחחת על תוספי מגנזיום עם ספק שירותי הבריאות שלה

מסקנה: המפתח לשליטה במגנזיום

לסיכום, מגנזיום הוא מינרל חיוני שלא ממלא תפקיד מכריע בתהליכים פיזיולוגיים רבים בגוף.

אמנם ניתן להשיג כמויות נאותות של מגנזיום באמצעות תזונה מאוזנת הכוללת מזונות עשירים במגנזיום, אך אנשים רבים עשויים להפיק תועלת מנטילת תוספי מגנזיום. עם זאת, חשוב להיות מודע לאינטראקציות פוטנציאליות ולבחור צורה איכותית וספיגה היטב של תוסף מגנזיום.

בסך הכל, לשילוב מזונות ותוספי מזון עשירים במגנזיום בשגרת היום שלך יכולה להיות השפעה משמעותית על הבריאות והרווחה שלך. בין אם אתם מחפשים להפחית מתח, לשפר ביצועים אתלטיים או לתמוך בהזדקנות בריאה, למגנזיום יש מגוון רחב של יתרונות שהופכים אותו לתוספת חשובה לכל משטר בריאות.

לסיכום, מגנזיום הוא מינרל חיוני הממלא תפקיד מכריע בתפקודי הגוף השונים. תזונה מאוזנת, עשירה במקורות מגנזיום, חשובה לשמירה על הבריאות ולמניעת סיבוכים הקשורים למחסור.

 

מקורות:

כל מה שרצינו לדעת על מגנזיום

סיקור אודות מינרל המגנזיום

יתרונות מגובים מחקרית אודות מגנזיום

סיקור מלא אודות מגנזיום השוואה בין מגנזיום אוקסיד למגנזיום ציטראט

מגנזיום מסייע למנוע נקעים ושברים

התפקיד של מגנזיום במהלך טיפול בדיכאון

סיקור וביקורת אודות חקר המגנזיום עד כה

הערכה מלאה אודות מגנזיום

מגנזיום מסייע למנוע תופעות לב וכלי דם ובפרט כשל לבבי

מגנזיום תורם לבריאות השיניים שלנו באופן משמעותי

מגנזיום מייעל את הפעילות של ויטמין D בגופנו

חשיבות המגנזיום בבריאות קלינית

 

השפעת תוספי מגנזיום על לחץ דם

היתרונות הרבים שהמגנזיום תורם לחיינו

כתיבת תגובה